Cięcie laserowe – czym jest i do czego służy?

Cięcie laserowe – czym jest i do czego służy?

Technologia laserowa ma bardzo „młodą” historię. W ciągu nie więcej niż pięćdziesięciu lat zdołała stać się standardem stosowanym nie tylko w przemyśle, ale także w małych przedsiębiorstwach, w warsztatach, w majsterkowaniu.

Czym jest cięcie laserowe?

Jest to wysoce efektywna procedura, precyzyjna technologia, która jest w stanie skierować wiązkę światła na materiał, a poprzez sterowanie komputerowe umożliwia skupienie się w odpowiedni sposób na cięciu. W ten sposób możliwe jest uzyskanie profilu ciętego w sposób absolutnie dokładny, o doskonałej jakości. Technologia cięcia laserowego jest zapewniona przez kontrolę komputerową i jest stosowana do różnych materiałów, takich jak blacha, rury i materiały konstrukcyjne.

Historia rozwoju technologii cięcia laserem

Pierwsza maszyna do cięcia laserowego powstała w Stanach Zjednoczonych w 1965 roku w Centrum Badań Inżynieryjnych Western Electric, w celu wiercenia precyzyjnych otworów na matrycach diamentowych. Dwa lata później Brytyjczycy zaprojektowali laser tlenowy do cięcia metali.

Czym jest laser?

Laser jest wiązką światła, która w fizyce nazywana jest wiązką fotonów, gdzie fale świetlne są traktowane tak, aby mogły osiągnąć ten sam kierunek i tę samą długość fali. Ale to, co sprawia, że cięcie laserowe jest naprawdę wyjątkowe, to fakt, że dzięki tej technice możemy skoncentrować się na cięciu małych powierzchni, takich jak nacięcia rzędu tysięcznej części milimetra. Co się dzieje, gdy temperatura cięcia laserowego wzrasta? Przy cięciu laserowym można uzyskać zlokalizowane wiązki, ale przy wzroście temperatury na bardzo małej powierzchni, tworzy się bardzo szybkie topnienie lub natychmiastowe odparowanie części materiału, która wchodzi w kontakt z wiązką laserową. Technologia laserowa jest precyzyjna, niezawodna, czysta i nie wymaga dalszego wykańczania.

Które materiały najlepiej nadają się do cięcia laserowego?

Najczęściej stosuje się je do cięcia:

– szkła,

– arkuszy stalowych,

– materiałów nieorganicznych,

– materiałów organicznych, takich jak PCW.

Zautomatyzowane maszyny laserowe są zintegrowane z komputerowymi i zautomatyzowanymi systemami produkcyjnymi.

Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe jest ostre i precyzyjne. Jest to spowodowane tym, że wiązka światła, która powoduje cięcie laserem profili nie zużywa się i żadne resztki nie mogą zabrudzić ciętej substancji. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, technologia laserowa jest ważnym wyborem i staje się coraz bardziej rozpowszechniona, może być nawet trzydzieści razy szybsza niż cięcie mechaniczne.